Cea de a IX-a ediție a festivalului „Copil în Europa” va avea loc în perioada 21 – 30 iunie 2016, în mai multe locații din Timișoara.

Manifestarea își propune la această a noua ediție să adune sub auspiciile Thaliei elevii pasionați de teatru din toată țara și din Chișinău, într-un festival-concurs de teatru, care va cuprinde deopotrivă atât spectacole, cât și ateliere deosebite, specifice artelor scenice, teatrale și plastice. Festivalul reunește nume sonore la nivel național și internațional, fiind invitați să joace spectacole în festival, precum și să țină workshop-uri pentru participanți: Andrea Gavriliu, Ștefan Lupu, Ana Pepine, Paul Cosma Cimpoieru, Baczo Tunde Encinek și mulți alții.

Afis Copil in europa_IX_2

”Cu ajutorul parteneriilor culturali, festivalul include spectacolele invitate „Zic Zac”, care va avea loc in data de 29 iunie la ora 18 la Teatrul German Timisoara, un spectacol de Andrea Gavriliu- rezemată de Ștefan Lupu, cu: Andrea Gavriliu, Ștefan Lupu și Gabriel Costin, precum și spectacolul „Doi dintre NOI”, prezentat în limbajul teatral universal promovat in Romania de trupa „Passe-Partout Dan Puric” în deschiderea festivalului, în 21 iunie la ora 18 la Casa Tineretului din Timișoara. În data de 27 iunie ne vor fi alaturi cei din trupa de Teatru Auăleu, cu spectacolul „Circus Mundi”, în piața Sfantul Gheorghe, începand cu ora 20. Vor mai fi trei zile de spectacole concurs pentru spectacolele de liceu (22, 24 și 25 iunie), o zi pentru gimnaziu (23 iunie) și o zi pentru monolog, susținute pe scena Casei Tineretului. În afara acestor spectacole în concurs, vor fi și o serie de ateliere: pantomimă, step, mișcare scenică, improvizație, circ, creativitate, Commedia de’ll Arte, cascadorie, teatru-dans, film, coregrafie, jonglerie, și canto”, transmite Ana Maria Pandele, actrița care organizează evenimentul.

Intrarea este liberă la toate activitățile festivalului, pe bază de rezervare on-line (https://www.facebook.com/events/1002022529891939/permalink/1039815512779307/)

PROGRAM

21.06 – Casa Tineretului

17 FESTIVITATEA DE DESCHIDERE

18 SPECTACOL INVITAT „Doi dintre noi”- Two of us productions- Ana Pepine și Paul Cimpoieru

22.06- Casa Tineretului

10 – 13 WORKSHOP STEP Ana Pepine

12 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 1

14- pauza de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 1
CLUJ PC- Șapte “Angajare de clovn cu scene din Cântăreața cheală” (25 min)

TM Aslan- Aslăneștii “Gaițele” (20 min)

TM ACP- În pom ”Țara lui Gufi” (65 min)

ARAD PC- Teatrix “Opera panică” (Cabaret tragic) (35 min)

TM CNB- Heavenly Hell “Malfunctions among passengers” (35 min)

BAIA MARE- Dramatis Personae “Tics.Bureautiques” (38 min)

ARAD Sc Pop Arta- Har “Omul care vorbește singur” (14 min)

23.06- Casa Tineretului

10 – 14 WORKSHOP PANTOMIMA Ana Pepine și Paul Cimpoieru

11 – 14 Repetiții trupe gimnaziu + monolog

14- pauza de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL GIMNAZIU
CHIȘINĂU- Micul prinț “Copilul din stele” (28 min)

BUFTEA – Bastion “Trei zile” (30 min)

TM In Pom “Viata ca o poveste” (65 min)
TM HH Jr “Ghost napped” (40 min)

CHIȘINĂU- Micul prinț “Moldova-floare de dor” (10 min)

TM Recaș “Oblio” “In cautarea fericirii” (10 min)

TM Obradovici “Portretul colegei de bancă” (10 min)

PITEȘTI Ad-Hoc “Cabaretul cuvintelor” (25 min)

24.06- Casa Tineretului

10 – 14 WORKSHOP
11 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 2 si 3

14- pauza de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 2

PITESTI- Ad-Hoc “Buzunarul cu pâine” (45 min)

CĂLĂRAȘI- Trepte „…dincolo?” (70 min)

BOTOSANI- Atelierul de teatru “Un spectacol panfomatic” (45 min)

PANCIU- Protha“O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii” (75 min)

25.06- Casa Tineretului

10 – 14 CONCURS MONOLOG + SPECTACOL LICEU 3

FAGARAS Mon
CLUJ PC Mon
PITESTI Mon

TM Ion Vidu Mon
TM Moisil Mon
TM Sc 2 (total monolog 1 h 40 min)

CLUJ PC Păpuși- Preambule “Moara dracilor” (30 min)
FĂGĂRAȘ- Evadart “7 povești despre moarte și viață” (45 min)

TM Moisil- Persona “Pijamale” (40 min)

14- pauza de prânz

15 WORKSHOP LUPTE Edwin Sebastian Mark (Bastion)

17 WORKSHOP CREATIVITATE Alexander Hausvater

26.06-

WORKSHOP IMPROVIZAȚIE

WORKSHOP 2

27.06-

10 WORKSHOP TEATRU DANS Tunde Baczo

17 WORKSHOP 2

– Piața Sf Gheorghe

20 SPECTACOL INVITAT “Circus Mundi”Auăleu Teatru

21.30 DEMO FOC Amaris Agni

28.06-

10 – 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu

14- pauza de prânz

17 WORKSHOP ACTORIE

29.06- Teatrul German de Stat Timișoara

10 – 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu

14- pauza de prânz

17 FESTIVITATEA DE PREMIERE

18 SPECTACOL INVITAT- Zic Zac Andrea Gavriliu, Ștefan Lupu, Costin Gabriel

30.06

10 WORKSHOP

 

 

 

Articolul precedentDaca Timisul si Timisoara vor renaste, o pot face prin inovatie si cultura
Articolul următorVorbesc în gând, cu voce tare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.