Primăria Timișoara a pus în aplicare o nouă acțiune de desființare a unor construcții ridicate fără autorizație pe domeniul public, pe Strada Lacului nr. 1. Intervenția a fost realizată în baza unei dispoziții emise de primarul Dominic Fritz, după ce autoritățile locale au constatat că mai multe amenajări ilegale au fost reconstruite, deși anterior fuseseră deja desființate și sancționate.

Potrivit reprezentanților municipalității, acțiunea s-a desfășurat în condiții dificile, funcționarii implicați fiind supuși unor presiuni și tentative de intimidare în timpul executării măsurilor dispuse de administrația locală.

Construcții refăcute după o primă demolare

Conform Primăriei Timișoara, societatea Casa Matteo a fost sancționată în repetate rânduri pentru ocuparea nelegală a domeniului public. După aplicarea unor amenzi care au depășit valoarea de 13.000 de lei și după punerea în executare a unei prime dispoziții de desființare, amenajările au fost reconstruite.

Pe terenul aflat în concesiune au fost identificate mai multe lucrări realizate fără autorizație, printre care o terasă acoperită din lemn, un bar exterior de tip pergolă, o împrejmuire cu poartă de acces și diverse suprafețe amenajate cu dale și beton. În total, construcțiile ocupau aproximativ 600 de metri pătrați.

Terenul este concesionat, dar construcțiile necesitau autorizație

Autoritățile locale subliniază că terenul pe care au fost realizate amenajările aparține municipiului Timișoara și are o suprafață de aproximativ 5.500 de metri pătrați. Acesta este concesionat de aproximativ 18 ani, însă statutul de concesionar nu oferă dreptul de a ridica construcții fără respectarea legislației în vigoare.

Municipalitatea amintește că societatea a contestat în instanță dispoziția inițială de desființare, solicitând anularea acesteia. Judecătorii au dat însă câștig de cauză Primăriei Timișoara atât în primă instanță, cât și în faza de recurs, hotărârea rămasă fiind definitivă.

Amendă de 300.000 de lei pentru probleme de mediu

Pe lângă problemele legate de urbanism, firma a fost sancționată și pentru încălcarea legislației de mediu. Potrivit datelor prezentate de municipalitate, în cursul acestui an societatea a primit o amendă de 300.000 de lei pentru depozitarea ilegală a aproximativ 100 de metri cubi de deșeuri amestecate.

Printre materialele identificate s-au numărat deșeuri menajere, materiale reciclabile, moloz provenit din construcții, deșeuri vegetale, polistiren și alte tipuri de reziduuri.

Costurile demolării vor fi recuperate

Reprezentanții administrației locale au precizat că cheltuielile generate de desființarea construcțiilor vor fi suportate de firmele implicate. Astfel, costurile vor fi recuperate de la CASA MATTEO S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor, și de la DARIAN ERIC BUSINESS S.R.L., societate indicată drept utilizator al amenajărilor.

Acțiunea se înscrie într-o serie mai amplă de măsuri desfășurate de administrația locală pentru eliberarea domeniului public de construcțiile realizate fără respectarea prevederilor legale.

Aproape 80 de dispoziții puse în aplicare în 2026

Potrivit datelor prezentate de Primăria Timișoara, de la începutul anului au fost executate aproape 80 de dispoziții emise de primarul Dominic Fritz pentru desființarea construcțiilor și amenajărilor ridicate ilegal pe domeniul public al municipiului.

Municipalitatea susține că va continua verificările și aplicarea măsurilor prevăzute de lege în cazurile în care sunt identificate construcții realizate fără autorizațiile necesare sau ocupări nelegale ale domeniului public.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.