Administrație locală Povești din vecini în Ciarda Roșie și Zona Bucovina – evenimente în...

Povești din vecini în Ciarda Roșie și Zona Bucovina – evenimente în cele două cartiere

Periplul în cartierele Timișoarei, demarat în cadrul programului „Îndrăznește!/Dare!” – Timișoara, Capitală Europeană a Culturii, prin programul EX-CENTRICA, dedicat organizării de activități culturale în cartiere, continuă. Încercăm să menținem o legătură între centru și periferie, pentru a genera o dinamică naturală, o „migrare” în ambele sensuri, dinspre centru spre margine și invers, a elementelor culturale specifice fiecărei zone în parte.

Astfel, pe 11 și 12 mai, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara are bucuria de a invita timișorenii din Ciarda Roșie și din zona Bucovina, la depănat împreună „povești din vecini”, în parcurile din cele două cartiere.

Programul zilelor de 11 și 12 mai este următorul:

SÂMBĂTĂ, 11 MAI, CIARDA ROȘIE

ATELIERE
11:00-13:00 „Semințele vieții”, atelier despre cum transformăm hârtia în plante
11:00-14:00 Atelier de pictură, Livia Mateiaș
11:00-21:00 Pictură pe față și baloane
13:00-16:00 Atelier de împletit nuiele
13:00-17:00 Școala de Circ
13:00-17:00 Activități sportive
14:00-17:00 Atelier de mânuit păpuși
14:00-17:00 Atelier de percuție pentru copii

SCENĂ
11:00- „Sticluța”, spectacol pentru copii
12:00- „Jack și vrejul de fasole”, spectacol cu păpuși mari, pentru copii
14:00- Folclor maghiar cu Ansamblul „Margareta”, din Deta
14:30- Folclor bănățean cu Ansamblul „Timișul” Tineret
16:00- „Iedutul răsfățat”, spectacol pentru copii
19:00- Sandro Machado & Band
20:00- DJ ZoleeVee

EXPOZIȚIE
„Parcuri pe Terra”, expoziție foto

DUMINICĂ, 12 MAI, PARCUL BUCOVINA

ATELIERE
11:00-14:00 Atelier de pictură, Livia Mateiaș
11:00-21:00 Pictură pe față și baloane
12:00-15:00 Atelier de împletit nuiele
12:00-16:00 Școala de Circ
13:00-16:00 Atelier de modelat cu lut, Kikodar
13:00-17:00 Activități sportive
15:00-17:00 Atelier de mânuit păpuși

SCENĂ
11:00- „Sticluța”, spectacol pentru copii
12:00- Folclor sârbesc
12:30 – „Iovan Iorgovan”, spectacol pentru copii, cu Ansamblul „Timișul” Tineret
13:30- Program artistic al Școlii Gimnaziale nr.19 „Avram Iancu”
17:45- „În lumea lui Disney”, spectacol Facultatea de Muzică și Teatru
19:00- Recital Trupa Versus
20:00- Recital Trupa Phaser

EXPOZIȚIE
„Parcuri pe Terra”, expoziție foto

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.