Supremația în ceea ce privește cea mai lungă linie de tramvai a fost deținută ani de zile de linia tramvaiului 4. Acesta pornește din Calea Torontalului urmând un traseu pe Bulevardul Cetățîi, cotind spre Piața 700 în Balta Verde și apoi trecând prin Libertății, prin fața Prefecturii până în Piața Traian unde va coti din nou la dreapta spre Fabrica de Bere. Urmând Calea Stan Vidrighin, tramvaiul 4 ajunge la sensul giratoriu de la AEM însă de aici mai are încă o stație până la capătul de linie, fosta fabrică Optica din Timișoara.
Traseul făcut de tramvaiul 4 însumează o distanță de 8,8 kilometri și în zilele bune este străbătut în 30 de minute, iar în mod normal durează cam 40-45 de minute pentru a ajunge dintr-un capăt în altul.
Ei bine, începând de ieri linia tramvaiului 4 nu este cea mai lungă din Timișoara, noul record îi aparține tramvaiului 2 care are capătul la mall-ul din Calea Sagului, o extensie de aproape doi kilometri a liniei l-a făcut tramvaiul cu cel mai lung traseu din orașul Timișoara. Tramvaiul 2 pleacă de la Stația Meteo de la Pădurea Verde, trece prin Piața Traian, se oprește în fața la Prefectură, în Libertății și 700, de unde face stânga spre Catedrală, pe lângă Spitalul de Copii. De la Catedrala ajunge în Maria și Sinaia (azi Piața Moccioni) trece prin Iosefin și merge în Dâmbovița, la bucla de la Aurora. De aici, începând de ieri urmează linia tramvaiului 7 și 9 până la intersecția cu Ana Ipătescu, stradă pe care o urmează până la Turist, unde face din nou dreapta spre mall-ul din Sagului, devenind astfel cel mai lung traseu al unui tramvai în oraș, însumând peste 10 kilometri parcurși în aproximativ 55 de minute.
Extensia liniei de tramvai de la Turist până la mall-ul din Sagului a fost plătită de investitorul Nepi, Primăria oferind prelungirea traseului unei linii de tramvai, conform înțelegerii cu investitorul african. Astfel, deși teoretic, nefiind implicată financiar în noua realizare a infrastructurii de transport public local, Primăria Timișoara va trebui totuși să suplimenteze numărul de tramvaie care vor circula pe linia 2 cu aproximativ 25%, pentru a putea menține frecvența circulației tramvaielor de pe linia 2.
Notă: Administrația Robu a fost cea mai nocivă pentru circulația tramvaielor în Timișoara, RATT (actual STPT( sub conducerea primarului Nicolae Robu anulând în total trei linii de tramvaie în oraș: linia tramvaiului 3 care pleca de la Gara de Nord și ajungea în Freidorf și apoi la Fabrica de Zahăr (această a fost înlocuită cu linia Expres 3), linia 5 care pleca din Ronaț și ajungea la Stația Meteo și ulterior la Gara de Nord (aceasta fiind înlocuită cu autobuzul 5 și un traseu redus cu cel puțin40%, și linia tramvaiului 10, care circula între Torontalului și Gara de Nord, în locul acesteia nefiind introdus niciun mijloc de transport. Totodată, singura investiție în renovarea liniilor de tramvai făcută de administrația Robu a fost în 2014, pe un traseu de căteva sute de metri înainte de Fabrica de Bere, pe Stan Vidrighin.





Linia 3 a fost desființată în anul 2009!Robu nici nu se gândea pe atunci la primărie!!!