Echipa de baschet SCM Timișoara a anunțat primele mutări din lot înaintea sezonului 2026/2027, prin transferul a doi jucători români cu experiență în Liga Națională. Aurelian Gavriloaia și David Robert Stan au semnat contracte cu formația bănățeană și vor face parte din proiectul echipei pentru noua stagiune competițională.
Cele două transferuri reprezintă primele noutăți din lotul alb-violeților, care își propun să continue parcursul competitiv din ultimii ani și să construiască o echipă capabilă să lupte pentru obiective importante în campionat.
Aurelian Gavriloaia vine de la Rapid București
Primul jucător prezentat de SCM Timișoara este Aurelian Gavriloaia, baschetbalist în vârstă de 25 de ani, care evoluează pe pozițiile 3 și 4. Născut la București pe 21 ianuarie 2001, acesta măsoară 1,96 metri și cântărește 98 de kilograme.
În sezonul precedent, Gavriloaia a evoluat pentru Rapid București, iar de-a lungul carierei a mai trecut pe la Dan Dacian București și CSA Steaua București la nivel juvenil, respectiv CSU Sibiu și SCMU Craiova la nivel de seniori.
Baschetbalistul are și experiență la nivelul echipelor naționale ale României, fiind convocat de-a lungul timpului la selecționatele U16, U18 și U20. De asemenea, în disciplina 3×3 a reprezentat România la Campionatul Mondial U23 și la Campionatul European de seniori.
„Sunt foarte încântat să încep să evoluez la SCM Timișoara. Orașul îmi place foarte mult, tot timpul când vorbeam cu prietenii le spuneam că vreau să joc aici. Legat de baschet, din anii trecuți, când am jucat în deplasare la Timișoara, știu că se câștiga greu aici. Sper să ne ajute mult suporterii în sezonul viitor. Abia aștept să lucrez cu staff-ul tehnic, sunt sigur că vom colabora foarte bine. Sper ca prin rezultatele noastre să aducem lumea la sală”, a declarat Aurelian Gavriloaia.
David Stan întărește jocul de sub panou
A doua achiziție anunțată de SCM Timișoara este David Robert Stan, jucător care poate evolua pe pozițiile 4 și 5. Născut la Galați pe 7 iulie 1999, acesta are 2,06 metri înălțime și 100 de kilograme.
În ultimii cinci ani, Stan a evoluat pentru formația din orașul natal, după ce anterior a îmbrăcat tricoul echipei CSU Sibiu în perioada 2019-2021.
De-a lungul carierei, noul baschetbalist al Timișoarei a făcut parte din lotul național U20 și din reprezentativa universitară a României. În palmaresul său figurează și titlul de campion național la categoria U20, cucerit alături de CSM Galați.
„Mă bucur foarte mult că am făcut acest pas. Este o echipă care performează de atâția ani în ligă, de aceea am ales să vin. Vreau să ajut echipa în acest an. Abia aștept să cunosc staff-ul, fanii și să ne facem treaba pe teren”, a transmis David Stan după semnarea contractului.
Primele mutări pentru noul sezon
Prin transferurile lui Aurelian Gavriloaia și David Stan, SCM Timișoara adaugă în lot doi jucători români aflați în plină maturitate sportivă și cu experiență în prima ligă de baschet masculin.
Conducerea clubului continuă astfel pregătirile pentru sezonul 2026/2027, iar în perioada următoare sunt așteptate și alte anunțuri privind componența lotului și strategia echipei pentru noua ediție a Ligii Naționale.
Pentru suporterii timișoreni, cele două transferuri reprezintă primele semnale ale construcției unei echipe care își propune să rămână competitivă și să transforme sala „Constantin Jude” într-o fortăreață dificilă pentru adversari și în sezonul viitor.


